Odrazný hranol je základním stavebním kamenem při současném geodetickém měření. Každá totální stanice vysílá elekromagnetické vlnění, které odr

Odrazný hranol je základním stavebním kamenem při současném geodetickém měření. Každá totální stanice vysílá elekromagnetické vlnění, které odrazný hranol (koutový hranol) vrací zpět a po vyhodnocení odraženého a vyslaného signálu totální stanice změřenou vzdálenost velmi přesně určí. V dnešní době je dosah totální stanice při měření vzdáleností na jeden odrazný hranol (odrazné zrcadlo) i několik kilometrů. Ač se v dnešní době trend při měření vzdáleností totálními stanicemi posunuje jednoznačně stále více k bezhranolovému měření, nejsou klasické odrazné hranolové systémy rozhodně odsouzeny k zániku. Pouze kvalitní odrazný hranol umožní využít plný výkon vaší totální stanice při měření vzdáleností k danému cíli.

 

Odrazný hranol - dříve také nazývaný koutový hranol - je velmi přesně vybroušené optické sklo, které je zasazeno v ochranném pouzdře. Pouzdro odrazného hranolu je vybaveno závitem, pomocí kterého se koutový hranol připevňuje k držáku hranolu. Tento hranolový držák bývá většinou konstruován tak, aby jej bylo možno, spolu s odrazným hranolem, sklopit při měření strmých záměr. Teprve tento hranolový držák s našroubovaným odrazným hranolem se připevňuje na teleskopickou výtyčku.

související zboží