Pod pojmem totální stanice pro stavebnictví se skrývá užitečný měřícký přístroj, který je vlastně složen ze dvou původně samostatných zařízení. Základem totální stanice pro stavaře je tedy elektronický teodolit, do kterého byl integrován i dálkoměr pro měření vzdáleností na odrazný hranol. Výhodou tohoto zařízení je, že lze současně měřit svislý...

Pod pojmem totální stanice pro stavebnictví se skrývá užitečný měřícký přístroj, který je vlastně složen ze dvou původně samostatných zařízení. Základem totální stanice pro stavaře je tedy elektronický teodolit, do kterého byl integrován i dálkoměr pro měření vzdáleností na odrazný hranol. Výhodou tohoto zařízení je, že lze současně měřit svislý a vodorovný úhel a navíc ještě vzdálenost. Moderní stavební totální stanice ale umí i ještě něco navíc. Například s nimi můžete měřit vzdálenost bez odrazného hranolu. Prostě zacílíte dalekohledem na roh domu a výsledná délka se vám objeví na displeji. Pro rychlou a pohodlnou centraci totální stanice se využívá laserová olovnice.

Totální stanice tohoto typu kromě stavařů jistě ocení i projekční kanceláře a pravděpodobně i geodeti specializující se na práce v katastru nemovitostí. Díky své ekonomické ceně, skvělému dosahu na hranol i bez hranolu a dostatečným výpočetním funkcím mohou stavební totální stanice této řady sloužit i jako záložní přístroje pro geodetické kanceláře. Stavební totální stanice mají vnitřní paměť, kterou lze využívat pro registraci (ukládání) měření nebo i pro přímé vytyčování se souřadnic. To vše samozřejmě v češtině.

Zobrazit

Podkategorie